Ventilky logo

ventilky banner1
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)


Ventilky oslavily 14 let!

vent 14 vyroci 05Druhá listopadová sobota, která letos magicky připadla na 10. 11. 2012, byla tradičně věnována našemu výročnímu koncertu, letos již čtrnáctému.

Průvodního slova se dle zvyku ujala opět Dituška Vrbová a její projev byl opět naprosto excelentní, chytlavý, vtipný, a všichni se asi shodneme, že bez ní, by to prostě nebylo ono. A pak už se sálem Hadí oko Základní umělecké školy v Jirkově, našeho „domova“, začaly linout hlasy, ovšem o poznání jemnější a slabší než ty naše.

Luboš s Maruškou totiž v září otevřeli dveře novým malým zpěváčkům a tím dali vzniknout novému jirkovskému sborečku Světlušky, který jako náš host zahájil sobotní koncert. Při jejich poslední písničce „Trpasličí svatba“ je pak přímo na pódium přišli podpořit nejen Ventilky, ale také jejich právem hrdí rodičové. A nutno soudit, že tato světluščí premiéra se náramně povedla.

Program byl letos opravdu bohatý a ti diváci, přátelé či rodinní příslušníci, kteří nás chodí poslouchat pravidelně, byli zajisté velmi mile překvapeni. Na koncertě zazněly nejen skladby sakrální, lidové ale i jazzové či popové. Během víkendového soustředění v Maxově jsme více než pečlivě vypilovali tři zcela nové kousky – srbské „Fatiše kolo“ Ivana Markovitche, „To se nikdo nedoví“, klasiku známou v podání Heleny Vondráčkové a Waldemara Matušky, a „Jožin z bažin“ Ivana Mládka, přičemž obě české skladby pro nás upravil Luboš. Pro lepší představivost všech přítomných jsme se rozhodli názorně ukázat, jak vlastně onen Jožin vypadá. Byl bohužel tak věrohodný, že se chudinka malá Štěpánka Hánová dala do usedavého pláče.

Kromě těchto skladeb bylo možné slyšet i staré pecky jako „Jezdím bez nehod“ s nezbytným a naprosto úžasným recitativem našeho Romana či „Karvinou“ Ivana Hlase. Právě v Karviné jsou u nás diváci zvyklí na sólo skvělého zpěváka Pavla Houfka. Ten ovšem vzhledem k pracovní vytíženosti nemohl dorazit, a tak se sóla ujal náš nováček Ondra Holeček. U nás sice nováček je, ale co se týče zpěvu, v tom je Ondra ostříleným profesionálem. Diváci tak jen tiše žasli nad jeho precizním výkonem. Ondra ovšem nebyl jediným nováčkem, kterého bylo možné v našich řadách vidět prvně. Do altu nám přibyla mladá sympatická slečna z Klášterce nad Ohří, Terezka Saitzová. Ta by mohla být brzy nápomocná Pavlovi, poněvadž stejně jako on, bude mít brzy vystudovanou Střední školu keramickou a sklářskou, kde se věnuje grafickému designu.

Novinek se nashromáždilo ještě více. Pozorní diváci si mohli všimnout, že nám letos chyběly dva soprány – Janička a Míša. Janička se nám postarala o dalšího ventilkovského pokračovatele Františka, který v den koncertu oslavil svůj již sedmý den, od okamžiku, kdy poprvé spatřil světlo světa. A Míša? Ta bude od tohoto dne slavit již každý 10. listopad, v den koncertu se totiž – pro většinu z nás potají – vdala za svého dlouholetého partnera. Oběma moc a moc gratulujeme!

Doufejme, že se nám bude alespoň stejně dobře dařit i ten další, patnáctý rok…

vent 14 vyroci 01vent 14 vyroci 02vent 14 vyroci 03vent 14 vyroci 04vent 14 vyroci 06vent 14 vyroci 07vent 14 vyroci 08vent 14 vyroci 09vent 14 vyroci 10